Pratik Hazırlanan Bisküvili Pasta Tarifi

Tatlısız bir hayat olmaz diyenler. Buzdolabında mutlaka birkaç çeşit tatlı bulunduran bayanlar için pratik ancak bir o kadar da lezzetli bir tatlı olan Pratik Bisküvili Pasta’yı, çat kapı gelen misafirlerinize de ikram edebilirsiniz. Tarifi damak zevkinize göre tatlandırmak da sizin elinizde. Sıcak yaz günlerinde dondurma ile birlikte servis ederek daha lezzetli bir tarif oluşturabilirsiniz.

Bisküvili Pasta için Gerekli Malzemeler

  • 2 paket petibör bisküvi
  • 1 adet çikolatalı puding
  • 500 gr süt
  • 1 adet muz
  • İsteğe göre Hindistan cevizi ya da doğranmış ceviz içi

Bisküvili Pasta’nın Hazırlanışı

Bir tencerede paket pudingi tarifine uygun bir biçimde pişirin ve dolapta soğumaya bırakın. Puding dolapta soğurken, kare ya da dikdörtgen biçiminde bir cam bir tepsiye, petibör bisküvileri bir katı tamamen dolduracak şekilde dizin. Muzu dilimleyin ve bir kenara ayırın. Soğuyan pudingi dolaptan çıkarın ve uygun gördüğünüz miktarda, bisküvilerin üzerine dökün. Daha sonra ikinci kat bisküvileri dizin ve aynı işlemi tekrarlayın. Daha sonra muz dilimlerini bisküvilerin üzerine dizin. Daha sonra tekrar bisküvi dizin ve üzerine kalan pudingi de boşaltın. Son olarak tatlınızın üstünü süslemek için Hindistan cevizi ya da ceviz içinden yardım alabilirsiniz. Daha sonra 2 saat dolapta soğumaya bırakın.

Servisi : Muz dilimleri yerine çilek ya da kivi dilimleri de kullanabilirsiniz.  Tamamen damak zevkinize göre hazırlayabileceğiniz, lezzetli ama bir o kadar da hafif bir tatlıdır.

Related posts

Leave a Comment