Kolay Hazırlanışı ile Et Sote Tarifi

Et sote tarifi, et sevenler için vazgeçilmeyen tariflerden bir tanesidir.  Çünkü en çabuk hazırlanabilecek et yemek türlerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Et sote yapılacaksa, damak zevkinize göre farklılıklar gösterebilir, ama et soteyi kırmızı etten yapacaksanız kuşbaşı edilmiş dana etini veya yine aynı şekilde kuşbaşı edilmiş kuzu etini seçmeniz, yemeğin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Kuzu eti et yemeklerinde kokusu biraz ağır olabilir, bu kokuyu engellemek için defneyaprağını yemeğin üzerine atmanızı tavsiye ederim. Damak zevkinize göre kullanacağınız baharatlar da lezzetli yemekler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle kekik et yemeklerinde en ideal baharatlardan bir tanesidir.

Et Sote Tarifi için Gerekli Malzemeler

  • 1/2 kilogram kuşbaşı dana veya kuzu eti
  • 1 cay kaşığı karabiber
  • 2 tane domates
  • 1 tane orta boy soğan
  • 1 cay bardağı sıvıyağı
  • 2 tane sivri biber
  • Tuz ve kekik

Et Sote Tarifinin Hazırlanışı

Tarifin hazırlanmasına soğanlar ile başlıyoruz, öncelikle soğanı ayıklayıp rendeleyelim, rendelediğimiz soğanları bir tavaya sıvı yağ koyarak soğanlar pembeleşinceye kadar kızartalım. Daha sonra eti ilave edelim ve kısık ateşte suyunu alıp çekene kadar pişirelim. Domates ve biberleri ayıklayıp, ince ince keselim. Suyunu çeken etin üzerine önce ince ince kestiğimiz domatesleri atalım ve domatesler suyunu çekene kadar pişirelim. Doğradığımız sivri biberleri ilave edelim ve soteleyelim. Biberlerden gerekli kıvama geldikten sonra yemeğimizin tuzunu ve karabiberini ayarlayalım. Kısık ateşte iki bardak su ilave ederek etler yumuşayana kadar pişirelim. Pişen yemeğimize son olarak kekik ilave ederek ocaktan alalım.

Servisi: Ocaktan aldığımız et sotemizi çok kısa bir süre hafif bir derece soğuduktan sonra servis edilmeye hazırdır. Şimdiden afiyet olsun.

Related posts

Leave a Comment