Kekin Kabarmasını Sağlayacak Püf Noktalar

Bugüne kadar kek tariflerine paylaşımlarımız da yer verdik ve birçok farklı kek tarifini sizlerle paylaştık. Bu kek tarifleri paylaşımlarımız içerisinde belirli bazı küçük kek yapmanın püf noktalarını verdik. Şimdi ise bu püf noktaları birleştirmek yeni kek hazırlanmanın yeni püf noktalarına değinmeye çalışacağız. O zaman başlayalım…

Kekin Kabarması için: Yumurtaların Keke Eklenmesi

Keklerin nasıl daha iyi kabaracağını öğrenmek istiyorsanız ilk maddemiz, keklerin en iyi şekilde kabarmasını sağlayacak küçük bir detaydır. Yumurtaların sarıları ile beyazlarını ayırıp; bu yumurta beyazlarını şekerle karıştırmıştık. Bu karıştırma işlemi şekerin istenilen düzeyde kabarması için oldukça önemli bir detayı oluşturmaktadır. Çünkü bu yumurta beyazlarının içerisine küçük bir miktarda dahi olsa yumurta sarısının karışması kekin kabarmasını da aynı miktar da engellemektedir. Bu sebep ile işleme başlamadan önce yumurta sarısını ve beyazını dikkatli bir şekilde ayırmamız gerekmektedir. İşlem bu kadarla da bitmiyor; şekerle karıştırdığınız yumurta beyazlarını  eğer yumurta sarıları ile tekrar karıştırmak istiyorsanız bu işlemi 2 – 3 seferde yavaş yavaş karıştırarak yapmanız kekin kabarmasını artıracaktır.

Katı Malzemelerin Keke Eklenmesi

Katı malzemelerin keke eklenmesine sıra gelince bu malzemeleri keke eleyerek eklemeniz gerekmektedir. Eleyerek yumurta ve şeker karışımına eklediğiniz katı malzemeleri karıştırırken yavaş olmanızda fayda vardır. Karışıma unu ekleyip bir spatula yardımı ile alttan üste doğru, sadece un gözden kaybolana kadar karıştırmanız yeterlidir. Fazla karıştırmanız kekin kabarmasını engelleyecektir.

Kekin Kabarmasını Sağlayacak Pişirme Yöntemleri

Hamurunu hazırladığınız kekin tepsiye alınmasıyla işlem bittiğini sanıyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü kekin pişirilmesi esnasında da kekin kabarmasına engel olabilecek faktörler bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi; kekin pişirileceği fırının önceden ısıtılmış olması gerekmektedir. Tabi ki hazırladığınız tarifte aksini söyleyen bir durum yok ise, bunu yapmanız gerekiyor.

Kekin kabarmasını sağlayacak bir diğer pişirme yöntemi ise; kekin piştiğinden emin olana kadar fırının kapağını açmamanız gerekmektedir. Çünkü kekin pişmeden açılan fırın kapağı fırının içerisine giren soğuk hava içerdeki havanın değişmesine sebep olur. Bu hava değişikliği de fırındaki kekin kabarmasını engelleyerek kekin sönük olmasına sebep olacaktır.

Related posts

Leave a Comment