Hazır Gıdalardaki Katkı Maddeleri Hakkına Bilinmesi Gerekenler

Gıdaların Raf ömrü ile İnsan Sağlığı Arasında Ters Orantı Kuran Trans Yağ

Özellikle kızartmalarda ve margarin içeren gıdalarda fazlaca yer alan trans yağı ile hayatımızda nerdeyse birçok gıdada karşı karşıya kalmaktayız. Konu başlığımızda da dediğimiz gibi trans yağ gıdaların raf ömürlerini uzatmaktadır. Bir gıdanın raf ömrü ne kar uzun olursa maliyette de dolaylı hatta doğrudan etkisi sebebi ile birçok firma tarafından oldukça fazla tercih edilen katkı maddeleri arasında yer almaktadır. Lakin gıdaların ömrünü uzatması doğallığın yok olmasına sebep olmakta ve insan sağlığına olumsuz etkileri görülmektedir. Alınan miktara göre insan sağlığında kısa veya uzun vadede kalp krizi ve felç gibi belirli rahatsızlıklara yakalanma riskinin armasına sebep olmaktadır.

Raf Ömrünü Artıran Yeni Katkı Maddemiz Sodyum Sülfit

Etiketlerde genellikle E250 kod numarası ile gördüğümüz, sodyum sülfit özellikle şarküteri ürünlerinde en çok kullanılan gıda katkı maddeleri arasında yer almaktadır. Özellikte çocukların çok fazla tercih ettiği pizza, tost gibi gıdalarda fazlaca yer alması özelliklede çocuk sağlığına ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Sodyum sülfit (E250) katkı maddesinden uzak durmak için özellikle doğal ürünlere yönelmek gerekmektedir veya en azından hazır gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Uzak durmamız için en önemli sebepleri ise sodyum sülfit; lösemi ve pankreas kanseri gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bunun yanında azda olsa kaşıntı, baş ağrısı gibi görece daha düşük rahatsızlıkları da beraberinde getirebilmektedir.

Lezzet Veriyor Görünen Ama İnsan Sinir Sistemine Zarar Veren Monosodyum Glutamat

Gıda paketlerinde E261 veya MSG gibi kısaltma veya kodlarla anılan Monosodyum Glutamat özellikle hazır çorbalarda, salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünlerinde bulunmaktadır. Eğer sizde bu saydığımız bu besinlerden tüketmiş iseniz monosodyum Glutematın tadına büyük bir olasılıkla bakmış bulunmaktasınız. Bu katkı maddesi özellikle eklendikleri gıdalara lezzet katmak için kullanılmaktadır. Ama lezzet vermesini sağlığa yararlı olması anlamına gelmiyor. Çünkü bu katkı maddesi de alındığı miktara göre kısa veya uzun vadede bazı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan bazıları; merkezi sinir sistemine zarar vermesinden dolayı Alzheimer, Parkinson, sara gibi hastalıklara ayrıca ani ölüm, büyüme hormonu baskılanması diyabet, böbrek ve karaciğerde hasar gibi bir çok hastalıkların başlangıcında rol oynayabilmektedir. Tabi diğer bütün kagı addelerinin sebep olduğu rahatsızlıklar gibi bu rahatsızlıklarda kesin görünecek diye bir kaidesi yoktur. Sadece belirli riskleri artırmasından dolayı görülme olasılığı da artmaktadır.

Yiyecekleri İştah Açıcı Yapan Gıda Boyaları ve Yapay Renklendiriciler

Markete gittiniz raftan bir meyve suyunu seçtiniz eve geldiğinizde bardağa boşaltıyorsunuz ve rengi tama size seçtiğiniz meyvenin rengini anımsatacak görünümde; ama kutunun üzerine baktığınız da içerisinde renklendirici olduğunu görüyorsunuz. (Bütün meyve sularında renklendirici olacak demiyoruz tabi). Ama alığınız ürünlerin etiketlerine bakmanız gerektiğini vurguluyoruz. Çünkü gıda boyaları sayesinde ürünler doğal görünmesini sağlamak amaçlanıyor. Ayrıca gıda boyaları ve yapay renklendiriciler sadece meyve sularında kullanılmıyor. Bunun yanı sıra salata soslarında, asitli içeceklerde ve daha birçok canlı ve doğal görünüme sahip olması istenen ürünlerde kullanılmaktadır. Gıda boyaları ve renklendiriciler sanıldığı kadar masum değillerdir. Kanserden davranış bozukluklarına genetik bozukluklardan hafıza sorunlarına kadar çok ciddi rahatsızlıkların görülme olasılıklarını artırmaktadır.

 

Yazımızın İlk Bölümü İçin >>> http://www.yemekalemi.com/hazir-gidalardaki-katki-maddeleri-hakkina-bilinmesi-gerekenler.html

Related posts

Leave a Comment