Geleneksel Düğün Yemeği Etli Nohut

Etli nohut yıllarca düğün yemekleri olarak da yapılmış, sofraların baş tacı olan etli yemek tarifidir. Özellikle kış aylarında ve kurban bayramından sonra oldukça sık yapılmaktadır. İçinde bulunan nohut ve etin faydası da sayılamayacak kadar çoktur. Protein açısından oldukça zengindir. Baklagillerin baş tacı olarak da bilinen nohut kış aylarında vitamin ihtiyacınızı da karşılıyor. (Nohutun içine E vitamini bulunmaktadır.) İşte bu mükemmel lezzetin malzemeleri şunlardır:

 Geleneksel Düğün Yemeği Etli Nohut Tarifi için Gerekli Malzemeler

  • 2 su ardağı nohut
  •  Yarım kilo kuşbaşı ya da kemikli et
  • 3 adet soğan
  • 2 yemek kaşığı salça
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • Tuz

 Geleneksel Düğün Yemeği Etli Nohut Yapılışı

Etli nohut yemeğimize akşamdan yıkayıp, ıslattığımız nohutlarımızı haşlayarak başlıyoruz. Düdüklü tencere ya da normal tencerede 3 su bardağı su ile nohutlarımızı haşlıyoruz. Nohutlarımızı haşladıktan sonra tenceremizde etlerimizi pişirelim. Ete önce hiç su katmayın. Kendi suyunu çektikten sonra halen etler sert ise bir çay bardağı su ekleyin. (Etiniz dana eti ise biraz zor pişecektir. Kuzu eti daha çabuk pişer.) Etler piştikten sonra içine zeytinyağı ve yemeklik doğradığınız soğanları ekleyiniz. Soğanlar pişince salçayı da koyduktan sonra haşlanmış nohutlarınızı da yemeğinizin içine ekleyin. Eğer biraz sulu isterseniz nohutların üzerini 2 parmak geçecek kadar su koyunuz. 20-25 dk etli nohutunuzu pişirdikten sonra altını kapatıp tuzu atınız.

Servisi : Sıcak olarak ikram ediniz. Servis yaparken de yanına pirinç pilavı, cacık ya da salata yaparak sunabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment