Farklı Bir Lezzet Sütlü Un Helvası Tarifi

Un Helvası Nasıl Yapılır?

Helva denilince hemen herkesin aklına ilk cenazelerden sonra pişirilmesi gelir. Ama günlük hayatta da sıkça yapılan ve kandillerde yapılıp dağıtılan helva herkes tarafından sevilerek yenir. Bizde sizlere bugün un helvası tarifi ve yapılışı kısaca anlatmaya çalışalım. Hepinize kolay gelsin.

Sütlü Un Helvası Tarifi için Gerekli Malzemeler

  • 1 yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı sıvıyağı
  • 1 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı un

Sütlü Un Helvasının Yapılışı

Öncelikle 1 su bardağı şeker ve 1 su bardağı sütü bir kaba koyuyoruz ve üzerine bir yumurtayı kırıyoruz. Daha sonra şeker eriyene kadar bu karışımı karıştırıyoruz. Homojen bir karışım olacak. Teflon bir tencereye 2 su bardağı unu koyup un pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Un pembeleşirken sürekli karıştıralım ki yanmasın ve her yeri aynı renkte olsun. Un pembeleştikten sonra sıvıyağını ilave ediyoruz. Bir süre de sıvıyağ ile kavrulan unun üzerine yapmış olduğumuz sütlü karışımı ekliyoruz. Helvamızı hızlıca karıştıralım ki hemen topaklanmasın ve hemen toplanmasın. İyice un sütlü karışımı çektikten sonra helvamız pişmiş demektir. Ben şekil vermek için kek kalıbı kullandım sizde istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Servisi: Helvayı servis ederken üzerine Hindistan cevizi serperek servis edebilirsiniz. Eğer isterseniz yanına dondurma koyarak da servis edebilirisiniz. Helva tarifimiz bu kadar şimdiden denemek isteyenlere kolaylıklar diliyoruz. Hepinize afiyet olsun.

Related posts

Leave a Comment